שיננית

לשיננית יש תפקיד חשוב בשמירה על בריאות השיניים שלנו. רמת הידע שלה פחותה כמובן מזו של רופא שיניים אולם לטיפולים שהיא מעניקה יש מקום חשוב בשמירה על בריאות השיניים שלנו. ביקור אצל שיננית מומלץ לכל הפחות מדי שנה ובמידת הצורך מדי מספר חודשים במטרה לעקוב אחרי הצטברות אבנית ולהסיר אותה במקרה הצורך. חוסר טיפול באבנית יגרור אפשרות להתפתחות דלקתץ חניכיים ובהמשך מחלת חניכיים שעלולה להיות בעלת השפעות הרסניות ומלווה בכאבים עזים. לכן אין לזלזל בצורך להיוועץ בשיננית מקצועית ומוסמכת ולקבוע תור לפחות מדי שנה.

הטיפולים שמעניקה השיננית

השיננית מעניקה טיפול מונע  וטיפולים מתחום היגיינת הפה. כמו כן היא מטפלת בסילוק אבנית, בודקת "כיסים" הנוצרים בחניכיים, אוטמת חריצים בשיניים ומקנה לנו הרגלים יומיומיים נכונים לצחצוח ופעולות אחרות השומרות על הפה ומונעות היווצרות עששת. שיננית מעניקה הדרכה אישית למטופל כדי לענות על צרכיו ולאפשר לו טיפול נכון בשיניים כלומר צחצוח נכון, שימוש בחוט דנטלי או שטיפת הפה במידת הצורך. טיפולים נוספים הם ריפוי דלקות, הסרת משקעים ניקוי כתמים וטיפול בעזרת פלורואיד.  איתור הבעיות ייעשה כאמור באמצעות ביקורת שגרתית אצל השיננית. השיננית מבצעת גם צילומי רנטגן לשיניים ומייעצת בעניין תזונה נכונה למניעת כתמים ועששת והפסקת עישון.

מניעת עששת

עששת היא מחלה המתפתחת בשן ופוגעת בה מבחוץ (בכותרת ובאמאייל) עם אפשרות לזלוג לתוך מוך השן. היא נותרת כתוצאה משכבות של חיידקים המצטברים על השן ומקורם במוצרי מזון ולכלוך. סוכר הינו גורם חשוב שמוביל להיווצרות עששת ולכן יש להקפיד על כמות נמוכה יחסית. הורדת רמת הסוכר גוררת את ירידת החומציות בפה ונזק פחות לשיניים, מאחר שהחומצה פוגעת בציפוי החיצוני – האמאייל. לכן עדיף לאכול מתוק בתום הארוחה ולא בין הארוחות. הרגלי אכילה נכונים וצחצוח ברמה נאותה עדויים למנוע הופעת עששת. כמו כן יש לעתים צורך להשתמש במשחות שיניים ומי פה המכילים פלואוריד למטרה זו.