הלבנת שיניים

מדובר בטיפול שמבהיר את גוון השן הטבעית ע"י חימצון שכבת ה"דנטין" של השן – השכבה הפנימית הנמצאת מתחת לאמייל.

גונה של השן משתייך לאחת מארבע קבוצות צבע קבועות, המכונות A, B, C ו- D ומהוות מפתח צבעים אוניברסלי בכלל מרפאות השיניים בעולם. כל אחת מארבע קבוצות אלה מכילה בתוכה מספר תתי גוונים של צבע. תהליך "הלבנת שיניים" מתיימר הלכה למעשה להבהיר את גוון השן, כלומר להעביר את גונה מתת הגוון הכהה והנוכחי שלה, לתת גוון בהיר יותר בכמה דרגות, במסגרת אותה קבוצת צבע אליה השן השתייכה בטרם הטיפול.

גילוי נאות: המושג "הלבנת שיניים" קצת מטעה. המושג הנכון הינו "הבהרת שיניים", משמע – תהליך שמבהיר את הגוון של השן, כלומר מסתיים עם שן בהירה יותר, ולאוו דווקא "לבנה". הגוון הסופי של השן בהכרח תלוי בגוון המקורי שלה. אם המטופל הגיע למרפאה עם שן בגוון שמשתייך לקבוצת צבע "לבנה" – קבוצת צבע A  או B, הגוון הסופי ללא ספק יהיה לבן יותר. מאידך, אם המטופל מגיע עם שן שגונה המקורי משתייך לקבוצת צבע אפור או צהבהב, היינו קבוצת C או D, לא בהכרח יסתיים הטיפול בגוון לבן, אבל בהחלט יסתיים בגוון בהיר יותר בכמה דרגות באותה קבוצת צבע.

למותר לציין, שתהליך הבהרת השיניים יכול להתבצע רק בשיניים טבעיות, ואילו על סתימות לבנות, כתרים וכל חומר שאינו אמייל – התהליך אינו משפיע כלל וכלל. על כן, הלבנת השיניים עלולה לא להתאים לכל מטופל. במקרים מסוימים, יש לקחת בחשבון לאחר הלבנת השיניים – גם החלפת שחזורים, סתימות וכתרים בפה המטופל, על מנת להתאים את צבען לצבע החדש בפה לאחר ההבהרה.

לתוצאה אופטימלית של הבהרת שיניים, רצוי לבצע לפני כן טיפול שיננית – הסרת אבנית וניקוי פני השן מפלאק (רובד בקטריאלי), על מנת שחומר ההבהרה יפעל ישירות על פני השן.

הבהרת שיניים ניתנת לביצוע בשני אופנים:

  1. Office Bleaching – הבהרת שיניים במרפאה עצמה. מדובר בטיפול בן סשן או שניים באותה ישיבה, במהלכו רופא השיניים מורח על השיניים הטבעיות ג'ל מסוג הידרוגן פראוקסיד המורכב ברובו ממי חמצן. במקביל, הרופא מקרין על השיניים אור ממנורת אולטרא סגול או לד מיוחד, שמאיץ את התפרקות החומר על האמייל ואת חדירתו לתוך תעלות הדנטין. כך מתרחשת הבהרת השן, או במונח המוכר לנו "הלבנה". תהליך ההבהרה נמשך בבית. המטופל מקבל לידיו שני סדים עשויים סיליקון המותאמים אישית לפיו, אליהם יחדיר את אותו חומר הבהרה בביתו במשך עוד מספר ימים.
  1. Home Bleaching – הבהרת שיניים ביתית. המטופל מבהיר בעצמו את שיניו באמצעות החדרת חומר שקיבל מרופא השיניים לתוך שני סדי סיליקון שהתואמו אישית לפיו מבעוד מועד. ההבהרה מבוצעת על בסיס יומי במשך כשבוע – שבוע וחצי. כל חשיפה יומית כזאת נמשכת בין 2-3 שעות.

תהליך הלבנת שיניים עלול לגרום בפה המטופל למיחושים ורגישות בדרגות שונות בשיניים ובחניכיים. במידת הצורך, ניתן לטפל ע"י שימוש במשככי כאבים. כמו כן, על מנת למזער מראש רגישות זאת, מומלץ לעבור לצחצוח שיניים במשחות מיוחדות המונעות רגישויות בצוואר השיניים במשך שבועיים לפני ההלבנה. יש  לציין, שבמהלך תקופת ההבהרה חשוב להימנע מצבענים במזון ובשתייה, כגון קפאין, ניקוטין, תיבול יתר, קולה, מיצים וכו'.

הלבנה ירוקה

שימוש בחומרי הבהרה אקולוגיים, נטולי מתכות כבדות, מוכח כיעיל באופן משמעותי בהפחתת הכאב והרגישות שנגרמים בתהליך הבהרת שיניים ולאחריו.