רופא שיניים לילדים

רפואת שיניים לילדים הינה תחום התמחות ברפואת שיניים ולכן חשוב לדעת שלא כל רופא שיניים הוא בהכרח רופא ילדים מוסמך. בחירת רופא שיניים לילדים צריכה להיות מבוססת על מידע מוקדם והמלצות אישיות וחשוב שתתבצע בקפידה. מפגש עם רופא שיניים לילדים הוא המפגש הראשון של הילד עם עולם רפואת השיניים וחשוב שהמפגש הזה לא יהיה טראומתי עבור הילד. לכן חשוב במיוחד יחס סבלני ואדיב ויכולת של רופא השיניים להסביר לילד במה מדובר ולהרגיע אותו במידת הצורך.  רופא שיניים לילדים יוכל לטפל בהם טוב יותר מאשר רופא שיניים כללי. מצב שבו הילד אינו בוטח ברופא השיניים עלול להוביל לטיפול קשה מבחינתו ואף לחוסר שיתוף פעולה עיכובים וסירוב לקבלת טיפול. הכימיה בין הצדדים חשובה במיוחד במקרה של רופא שיניים לילדים.

טיפול בשיני חלב

התמחות ברפואת שיניים לילדים כוללת בראש ובראשונה את היכולת להתמודד עם שיני חלב בוקעות אצל תינוקות כבר בגיל שנה ונושרות כדי לפנות מקרום לשיניים קבועות בגיל ההתבגרות. בסך הכל מדובר ב-20 שיני חלב לעומת 32 שיניים בפה של אדם בוגר. שיני חלב נועדו לאפשר התפתחות תקינה של הפה ומערכות הלעיסה וכן לשמור מקום בלסת לשן קבועה. עקירת שן חלב מסכנת את בקיעתה התקינה של השן הקבועה משום שהיא גורמת לצמצום המרחק בין השיניים הסמוכות. עקירה כזו תידרש במקרים של עעשת קשה אשר נגרמת כתוצאה מריבוי חיידקים המצטברים על השיניים ומפרקים את הסוכר. סוכר רב במזון שלנו יוביל לנזק לחן והיווצרות "חורים" במצב הקיצוני יהיה צורך בעקירת שן חלב.

מהי "עששת בקבוק"?

אחת הבעיות הנפוצות בקרב תינוקות היא "עששת בקבוק". מדובר בסוג של מחלת העששת אשר נגרמת כתוצאה מחשיפה למשקאות עתירי סוכר. בקבוצה זו נכללים גם חלב, מיצים ומשקאות. הנוזלים המתוקים תוקפים את כותרת השן (אמאייל).  הסכנה קיימת גם בבקבוקים הניתנים לילדים לפני השינה או במהלכה ולכן כדאי להתייעץ עם רופא שיניים לגבי טיב הבקבוק.